logo Tango Argentino       Slovensky English
    Klub milovníkov argentínskeho tanga

Tango fenomén
Argentínske tango je vesmír sám o sebe. Skladá sa z hudby, tanca, spevu a poézie. Zrodilo sa v druhej polovici 19. storočia, okolo roku 1870, na predmestiach Buenos Aires. Tie boli osídlené imigrantmi, ktorí prišli skúsiť šťastie za „veľkú mláku". Prvými tanečníkmi tanga, tangueros, boli muži, ktorí tancovali spolu v pároch. Aj pre tento fakt bolo tango spočiatku zakázané a nesmelo sa tancovať na verejnosti. Uplynulo veľa času, než si tento tanec našiel svoju cestu aj mimo pracujúcu triedu a prerazil do vyšších spoločenských kruhov.

Na začiatku 20. storočia, počas éry známej ako „La Belle Epoque", bol Paríž kolískou kultúry vo vtedajšej Európe. Argentínska smotánka upierala oči k dianiu v ňom ako k veľkému vzoru. Takže hneď, ako sa tango uchytilo vo Francúzsku, prijala ho i stredná a vyššia trieda v Argentíne, dokonca s určitým pocitom hrdosti, keďže jeho pôvod neodmysliteľne patril k ich vlasti. Z Francúzska sa tento tanec rozšíril do Európy a postupne aj do celého sveta. Začali sa vytvárať prvé tango orchestre. Aj vďaka nim sa melódie bandoneónu rozšírili a v štyridsiatych rokoch zdomácneli v rôznych končinách sveta.

„Zlatý vek tanga", ako sa tomuto obdobiu začalo neskoršie hovoriť, ovplyvnil skoro každú vrstvu spoločnosti v Argentíne. Veľké orchestre a stále viac a viac obľúbené tančiarne (milongy), prispeli k postupnému „dozretiu" tanga. V takejto vykryštalizovanej podobe sa mu otvorili dvere k prosperite a popularite, ktorej sa tešilo až do konca 60-tych rokov.

Po páde militantnej vlády v Argentíne, po roku 1983, sa v Buenos Aires začalo obdobie pôsobivej tango renesancie. Krátko na to sa milongy vrátili aj do Európy a stali sa opäť populárnymi. Tango sa uchytilo vo všetkých kultúrnych centrách po svete. Pomalšia, melancholická hudba vytvára romantickú atmosféru pre tanec, v ktorom sa stretávajú ľudia rôznych vekových kategórií, aby mohli spolu zdieľať svoju lásku k tangu a k tanečnému umeniu.

Všetkým milovníkom argentínskeho tanga doporučujem taktiež navštíviť: www.tangoargentino.sk. Ďakujem za vašu podporu!
Akcie
viac...
17. februara 2020
Tango Kurz Začiatočníci!
Spoločne s UNIDC organizujeme každú stredu Tango Kurz pre zaciatocníkov, v priestoroch Novej Menzy od 18:00 do 19:00.
viac...
Veľký pôst
Pozor počas Veľkého pôstu milongy nebudú: Uvidíme sa až vo štvrtok, 16.4.2020, na Veľko nočnej milonge na hrade.
viac...
2020
Milongy na hrade V čase Núdzového Stavu sa milongy konať nebudú.
viac...
 
Copyright © 2013 All rights reserved